Globální akcie rostou, protože investoři sázejí na to, že snížení o půl procentního bodu podpoří hospodářský růst USA.
Vstupujeme do nové éry
Index S&P ve čtvrtek dosáhl rekordní hodnoty 5 713,02, když světové akcie rostly v důsledku skokového snížení úrokových sazeb Federálního rezervního systému o půl bodu, k němuž došlo tento týden.

Investoři vsadili na to, že nižší výpůjční náklady pomohou největší světové ekonomice k měkkému přistání, a tak index S&P hned po otevření vyskočil o 1,7 % na nové denní maximum, než se vrátil zpět. Technologický Nasdaq Composite přidal 2,3 %.
Rozhodnutí americké centrální banky podpořilo dříve během dne také mezinárodní akcie. Index Stoxx Europe 600 vzrostl o 1,4 %, pařížský Cac 40 o 2 % a FTSE 100 o 1 %. Rostly také japonské akcie, index Topix vzrostl o 2 % v čele s technologickými akciemi a vývozci.
Před středečním snížením byly sazby v USA nejvyšší od roku 2001, což bylo součástí snahy Fedu snížit inflaci, která se v poslední době nejvíce zvýšila za celou generaci.

Vzhledem k tomu, že růst spotřebitelských cen nyní dosahuje 2,5 %, tedy blízko dvouprocentního cíle Fedu, však centrální banka signalizovala, že přijde další snížení.
Stratégové banky JPMorgan uvedli, že komentáře předsedy Fedu Jaye Powella a revidovaná očekávání úředníků ohledně úrokových sazeb potvrzují „Goldilocksův příběh a měly by být vnímány pozitivně pro ekonomiku a zisky“.
V nejnovějším „bodovém grafu“ prognóz úředníků většina z nich očekávala, že sazba do konce roku klesne o dalšího půl procentního bodu na 4,25 % až 4,5 %. Trhy s futures však počítaly s tím, že Fed provede snížení o téměř tři čtvrtiny procentního bodu.
Jen ve čtvrtek vůči dolaru oslabil o 0,7 % na 143,50 jenu. Obchodníci očekávají, že Bank of Japan na svém zasedání, které skončí v pátek, ponechá sazby na stejné úrovni.
Zdroj: ft.com