Amerika balancuje mezi oslabujícím dolarem a aktivem, které má potenciál řešit mnoho finančních problémů, jimž čelí stísněná střední třída.
Bitcoin se poprvé objevil před více než třemi volebními cykly. Přesto jsou prezidentské volby ve Spojených státech v roce 2024 prvním případem, kdy se Bitcoin (a obecněji kryptoměny) přiblížily tomu, aby byly považovány za klíčové volební téma. Kultovní zastánci ideálů vyložených ve whitepaperu Satoshiho Nakamota se stali vlivnou podmnožinou voličů, kteří se věnují jedné věci, přestože poslední roky byly poznamenány medvědím trhem a širšími otřesy v odvětví, jako byl pád kdysi chválené krypto burzy FTX.
Příliv a odliv bitconových ETF se v poslední době obrátil ve prospěch krypto odvětví a jeho příznivců, ceny bitcoinu se drží na stabilní úrovni a instituce jako BlackRock, největší světový správce aktiv, prohlašují, že bitcoin je uchovatelem hodnoty této generace. V době, kdy se volební souboj rozhořívá, zůstává otázka: jakou roli bude tato moderní forma peněz hrát v budoucnosti nejmocnější ekonomiky světa?

Existují obavy, že současná měnověpolitická rozhodnutí přijímaná s cílem zabránit recesi by ve skutečnosti mohla vést k hyperinflaci dolaru a hospodářskému úpadku. V posledních letech ekonomika osciluje mezi obdobími explozivního růstu, který je katalyzován uvolněnou měnovou politikou, a kolísáním na hraně ekonomické destrukce, kterou ještě zhoršuje hrozící dluhová krize. Rostoucí geopolitické napětí a konflikty v posledních několika letech tuto volatilitu ještě prohloubily.
Bez ohledu na to, kdo vyhraje, Gary Gensler může skončit
Předseda Komise pro cenné papíry a burzy Gary Gensler si od svého nástupu do funkce v kryptografické komunitě získal jen málo příznivců. Přestože nasbíral několik významných vítězství, jeho přístup k regulaci na základě vynucování utrpěl i prohry u soudů. Bývalý prezident Donald Trump slíbil, že v případě svého zvolení Genslera „vyhodí“. Předsedové Komise pro cenné papíry a burzy však tradičně rezignují, když se během jejich funkčního období změní prezidemt. Pokud se dočkáme vítězství viceprezidentky Kamaly Harris, nebylo by překvapením, kdyby její administrativa zaujala podobný postoj jako její protikandidát ve snaze získat si přízeň průmyslu. Změna je ve vzduchu.
Vítězství Harris by mohlo prospět Bitcoinu – a Trumpovo Ethereu
Bitcoin do značné míry působí jako komodita, která zaznamenává příliv kapitálu, když se v USA sníží úrokové sazby a kapitál se zlevní. Vzhledem k tomu, že v případě vlády Harris bude pravděpodobně pokračovat současná měnová politika a vyšší úroveň vládních výdajů, měl by se trh s kryptoměnami udržet na stabilní úrovni a případně i stoupat. Naopak Trumpovo vítězství by znamenalo pobídky pro kryptoměnové společnosti k inkubaci v USA – což je něco, co v zemi chybí. Lze argumentovat tím, že za Trumpovy vlády přijde jasnější regulační rámec a v důsledku toho i více příležitostí v rámci světa decentralizovaných financí (DeFi). Vzhledem k tomu, že ekosystémy DeFi jsou z velké části postaveny na Ethereu, bude Trumpova administrativa pravděpodobně přínosem pro něj i pro další protokoly první vrstvy.
Harrisova administrativa by mohla zavést daně z kapitálových výnosů z kryptoměn
Zatímco volební vítězství by Harris umožnilo formulovat vlastní politickou agendu, sloužila tři a půl roku v administrativě, která se myšlenkou na zavedení daně z kapitálových výnosů specifické pro kryptografický průmysl zabývala. Vzhledem k objemu kapitálu, který má do této třídy aktiv proudit, je těžké si představit svět, v němž se americká vláda nebude snažit ukousnout si svůj díl koláče, jakmile se krypto začlení do tradičních financí. Zvýšení daní se zdá být za Trumpovy administrativy méně pravděpodobné vzhledem k tomu, že jeho platforma se silně hlásí k touze „dohlížet“ na stoupence kryptoměn.
Trump před volbami zveřejní oficiální plán týkající se bitcoinu a digitálních aktiv
Zatímco Harris se o digitálních aktivech v kampani většinou nezajímala – zmiňovala se o nich jen letmo vedle jiných nově vznikajících technologií – Trump se formálně ucházel o „kryptohlasy“. Bývalý prezident se stal prvním a jediným prezidentem, který se letos v létě zúčastnil akce 2024 Bitcoin Nashville, kde slavně prohlásil, že budoucnost Bitcoinu bude v USA a že by „držel Elizabeth Warrenovou a její gorily od vašeho Bitcoinu“. Spustil také svůj vlastní projekt DeFi, World Liberty Financial. Pokud se před volbami objeví formální politická doporučení týkající se kryptoměn a digitálních aktiv, je pravděpodobné, že přijdou z Trumpovy kampaně.
Změny téměř vždy trvají mnohem déle, než se očekávalo, a probíhají jinak, než se plánovalo. U bitcoinu tomu není jinak. Poslání a poselství, které stojí za Bitcoinem, je možná nejmocnějším signálem osvobozujících sil za poslední staletí. Instituce, které drží moc, jsou však těmi, které mohou ztratit nejvíce, pokud se uskuteční základní principy Bitcoinu a kryptoměn.
Zdroj: cointelegraph.com